مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

در ابتدا به صورت مختصر اشاره به تعریف ایمپلنت دندانی می کنیم. ایمپلنت دندانی جراحی ای می باشد که در طی آن یک پین از جنسی سازگار با بافت دهانی شما را در استخوان فک شما قرار می دهند. پس از قرار گرفتن این پین در استخوان فک شما بعد از مدتی تقریبا 5 یا 6 ماهه روی آن پروتزی ثابت و یا متحرک قرار می گیرد. برای دانستن جزئیات بیشتر راجع به ایمپلنت و قیمت ایمپلنت به لینک مورد نظر مراجعه کنید.

همانطور که می دانید جراحی ایمپلنت دارای اهمیت فراوانی می باشد. به طور تقریبی علم نوینی در دندانپزشکی می باشد. در گذشته اگر فردی دندان های خود را از دست می داد راه حلی برای جایگزین کردن دندان های افتاده وجود نداشت . در حال حاضر با وجود جراحی ایمپلنت این امکان وجود دارد که در صورت از دست رفتن دندان ها جایگزینی برای آن قرار دهند.

 

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟
مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

مراحل ایمپلنت دندانی چگونه می باشد؟

در ابتدا مراحل ایمپلنت دندان را به صورت کلی به شما عزیزان توضیح می دهیم. درابتدا طی یک جراحی پایه ی ایمپلنت که به آن فیکسچرگفته می شود، را داخل استخوان فک قرار داده. این پایه در استخوان فک کاشته می شود. البته باید ذکر شود که این پایه ی ایمپلنت و یا همان فیکسچر با توجه به فک بیمار و پهنای استخوان فک آن ساخته می شود. این پایه ی قرار گرفته شده داخل استخوان فک باید به استخوان فک جوش خورده شود. بازه ای زمانی را برای جوش خوردن آن به استخوان فک در نظر می گیرند. این بازه ی زمانی بین 3 تا 6 ماه در نظر گرفته شده. بعد از گذشت این مدت زمان وارد مرحله ی دوم از ایمپلنت دندانی می شوید. مرحله دوم اختصاص به پروتز دندانی دارد که این پروتز به دو صورت قابل ارائه می باشد. به دو صورت ثابت و متحرک پروتز به کار می رود. اگر پروتز به صورت ثابت به کار برود در واقع همان روکش می باشد که در طی 4 جلسه قالب گیری و امتحان فریم تحویل بیمار داده می شود. و یا اگر از پروتز متحرک استفاده شود، پروتز به صورت یک دکمه ی فشاری عمل می کند.

جراحی ایمپلنت می تواند به صورت تک مرحله ای، دو مرحله ای و سه مرحله ای انجام شود. انتخاب این یکی از این مراحل به صلاح دید دندانپزشک می باشد.

جراحی تک مرحله ای ایمپلنت دندانی:

در این روش از جراحی قسمت فوقانی ایمپلنت با لثه پوشانده نمی شود. و یک حلقه ی فلزی در اطراف ایمپلنت دندانی موجود می باشد که بعد از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک و جوش خوردن آن بیرون از لثه قرار می گیرد. روی قسمتی از ایمپلنت دندانی که در بیرون از لثه قرار می گیرد میله ای وصل می شود که بتوان روی آن تاج ایمپلنت را قرار داد.

جراحی دو مرحله ای ایمپلنت دندانی:

در روش دو مرحله ای از جراحی ایمپلنت، ایمپلنت دندانی طی یک جراحی به طور کامل در استخوان فک قرار می گیرد و لثه  به طور کامل روی آن را می پوشاند. دیگر مانند روش تک مرحله ای قطه ای از آن خارج از لثه قرار نمی گیرد. روی ایمپلنت کاملا پوشانده می شود و هیچ فشاری هم به ایمپلنت وارد نمی شود. زمانی برای التیام پس از این جراحی؟ اگر جراحی در فک پایین انجام شده باشد به مدت 3 تا 4 ماه طول می کشد تا التیام پیدا کند. اگر ایمپلنت در فک بالا انجام شده باشد به مدت 4 تا 6 ماه التیام آن زمان بر می باشد. بعد از گذشت مدت زمانی که در نظر گرفته شد لثه در آن قسمت کنار زده می شود تا جایی که سر ایمپلنت قابل مشاهده باشد. سپس باید قطعه ای را شبیه به یک پیچ به طور موقت روی آن نصب شود. پس از کار گذاشتن این پیچ به صورت موقت کار برای قالب گیری پروتز روی آن شروع می شود. در مدت زمانی که بیمار منتظر پروتز دائمی خود می باشد می توانند از یک پروتز موقتی استفاده کنند. قابل ذکر می باشد که زمانی که از این پروتز موقتی استفاده کردید شب ها در زمان خواب آن را باید از دهان خود خارج کنید. از مزایایی که برای این روش از ایمپلنت دندانی می توان در نظر گرفت این می باشد که ایمپلنت دندانی دیگر قابل مشاهده نمی باشد به این دلیل که کاملا در زیر لثه قرار می گیرد.

نکات مهمی که باید حین ایمپلنت دندان رعایت شود

نگران نباشید میزان درد ایمپلنت دندان برابر با کشیدن دندان شما می باشد و قبل از شروع  دندانپزشک شما  از بی حسی موضعی استفاده می کند تا متوجه هیچ دردی نشوید. جراحی ایمپلنت شاید به نظر خیلی ساده باشد اما در نظر داشته باشید زمانی تمامی مراحل به خوبی پیش می رود که شما عزیزان تمامی نکات درج شده برای قبل و بعد از عمل را کاملا رعایت کنید. رعایت تمامی نکات قبل و بعد از جراحی ایمپلنت باعث می شود تا دندانپزشک شما این تضمین را به شما بدهد که این جراحی با موفقیت انجام می شود. از مهم ترین نکاتی که در جراحی ایمپلنت تاثیر گذار می باشد معاینه و بررسی شرایط جسمانی بیمار می باشد. برای جراحی ایمپلنت باید تمامی شرایط در نظر گرفته شود تا جراحی حداقل ریسک را داشته یاشد. از مواردی که برای شروع جراحی ایمپلنت بسیار حائز اهمیت می باشد، استریل بودن وسایل و مکان انجام جراحی ایمپلنت می باشد.

 

اشتراک گذاری :

دکتر پرند کشاورزی

دکتر پرند کشاورزی متخصص جراحی لثه و ایمپلنت، دارای بورد تخصصی نظام پزشکی به شماره 74549 می باشد، که با بهره گیری از دانش روز سعی در خدمت رسانی به مشتریان خود را دارد. لازم به ذکر است که تمامی روش های درمان و تجهیزات مورد استفاده کاملا به روز و مطابق با آخرین متد های درمان و مراقبت از دهان و دندان می باشد. پرند کشاورزی یک مطب دندانپزشکی مجهز و پیشرفته در جهت تشخیص و درمان اختلالات و مشکلان لثه و دندان در شهر تهران می باشد. که با ارائه راهکار های جامع محافظت و انواع جراحی های دندان و لثه، در مسیر رضایت مشتریان خود می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

− 2 = 1