مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

همانطور که می دانید ایمپلنت درمانی مناسب برای دندان های کشیده شده می باشد و مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت هم بسیار مهم است . ایمپلنت یکی از درمان های گران و سخت دندانپزشکی محسوب می شود. اما باید در نظر داشت ایمپلنت و یا همان کاشت دندانی روشی مصنوعی می باشد. هر چیزی که به صورت مصنوعی کاشته شود باید دقت زیادی را برای نگهداری آن داشته باشید. در ادامه ی این مطلب قصد داریم مهم ترین نکات راجع به مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مراقبت های اولیه

پس از انجام این جراحی سخت و حساس برای مدتی باید مراقبت های لازم در محل جراحی را به عمل بیاورید. در چند ماهه ی اول پس از جراحی، ایمپلنت در حال اتصال به استخوان فک می باشد. بنابراین بیشترین مراقبت در ماه های اول پس از جراحی باید انجام شود. در روزهای اول به هیچ وجه نباید محل جراحی که زخم می باشد را دستکاری کنید. در 24 ساعت اولیه انجام یکسری از موارد ممنوع می باشد. این موارد ممنوع مصرف دخانیات، تف کردن آب دهان، خوردن غذا های سفت، نوشیدن مایعات خیلی داغ، دست زدن به ناحیه جراحی و… می باشد. رعایت این موارد برای جلوگیری از خونریزی، ایجاد التهاب و عفونت در محل جراحی می باشد. به احتمال زیاد همین حالا که خواندن این مطلب هستید یک سوال مهم در ذهن شماست. آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت
مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

  1. استراحت پس از جراحی

 

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد مراقبت می توان به آن اشاره کرد و زا اهمیت بالایی برخوردار می باشد، استراحت پس از هر درمانی می باشد. به عزیزانی که این جراحی را انجام می دهند توصیه می شود پس از جراحی استراحت کامل داشته باشند. روی سطحی صاف دراز کشیده و سر خود را بالا تر از بدن قرار دهند. پس از انجام جراحی ممکن است برای مدتی احساس سرگیجه داشته باشید. به همین دلیل در هر پوزیشنی که هستید حالت خود را تغییر دهید به آرامی. به طور مثال در حالت خوابیده هستید به آرامی از جای خود بلند شید. در ساعات اولیه فعالیت روزانه ی خود را کم کنید. از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزش سنگین بپرهیزید. برای بهبود هر چه سریعتر استراحت بهترین گزینه می باشد.

 

  1. استفاده از آنتی بیوتیک ها

 

یکی از گام های مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک می باشد. آنتی بیوتیک تجویز شده برای پیشگیری از عفونت می باشد. عفونت در محل جراحی رخ می دهد. دندانپزشک برای جلوگیری از عفونت قرره ی دهان شویه و آب نمک را به تعداد دفعات در روز تجویز می کند. معمولا قرقره ی آب نمک و دهان شویه بعد از هر وعده غذایی توصیه می شود.

 

  1. طریقه مصرف مواد غذایی

 

یکی از مواردی دیگری که دندانپزشک به بیمار خود خاطرنشان می کند محدودیت های غذایی می باشد. بیمار تا زمانی احساس بی حسی دارد باید از خوردن مواد غذایی اجتناب کند. 1 ساعت پس از جراحی گاز روی دندان را برداشته و با همان سمت از دندان بستنی یخ میل بفرمایید. این کار باعث جمع شدن زخم دهان شما می شود. در 24 ساعت اولیه از خوردن غذاهای سفت و گرم جلوگیری کنید. سوال این می باشد که چرا از خوردن غذا و مایعات گرم باید جلوگیری کنیم؟ به این دلیل می باشد که دمای زیاد در داخل دهان موجب خونریزی در ناحیه جراحی می شود. پس از 3 الی 4 ساعت به آرامی شروع به خورن غذاهای نرم وسرد کنید. به عنوان مثال سوپ سرد و یا پوره ی سیب زمینی و ….

تا مدت کوتاهی سعی کنید غذا را باسمت که جراحی کرده اید میل نفرمایید. رژیم غذایی که به شما گفته شده حداقل برای 1 هفته رعایت کنید. رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای بهبود کامل شما بسیار واجب می باشد.

 

  1. استفاده از مسکن

 

یکی از شدید ترین درد ها درد دندان می باشد. پزشک برای انجام هر جراحی داخل دهان شما بی حسی تزریق می کند. بعد از جراحی طی چند ساعت بی حسی از بین می رود. ممکن است بعد از آن شما دچار درد شدید شوید. در نتیجه برای جلوگیری از درد شدید به تجویز پزشک خود قبل از تمام شدن احساس بی حسی مسکن مصرف نمایید.

 

نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی در 3 روز اول

در روز های اول و دوم

 

یکی از سخت ترین روزها پس از جراحی ایمپلنت روزهای اول و دوم می باشد. پس از جراحی ممکن است صورت شما کمی ورم کند اصلا نگران نباشید. از انجام حرکاتی مانند خنده های بلند و باز کردن زیاد دهان جلوگیری کنید. این کار باعث کشیده شدن بافت های دهان شما می شود. هر چیزی که باعث وارد شدن فشار زیاد به لثه شود ممکن است موجب خونریزی شود.

 

در روز سوم

 

در روز سوم می توانید کم کم شروع به خوردن غذاهای سفت نمایید. با رعایت مسائلی که گفته شد زخم شما به تدریج بهبود یافته و درد و ناراحتی شما هم کمتر شده. تمامی عوارض جراحی کمتر شده. مانند: تورم صورت و یا کبودی. در صورت وجود درد به مصرف مسکن خود ادامه دهید. اگر درد شما بعد از 3 روز مدام بیشتر شد به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری :

دکتر پرند کشاورزی

دکتر پرند کشاورزی متخصص جراحی لثه و ایمپلنت، دارای بورد تخصصی نظام پزشکی به شماره 74549 می باشد، که با بهره گیری از دانش روز سعی در خدمت رسانی به مشتریان خود را دارد. لازم به ذکر است که تمامی روش های درمان و تجهیزات مورد استفاده کاملا به روز و مطابق با آخرین متد های درمان و مراقبت از دهان و دندان می باشد. پرند کشاورزی یک مطب دندانپزشکی مجهز و پیشرفته در جهت تشخیص و درمان اختلالات و مشکلان لثه و دندان در شهر تهران می باشد. که با ارائه راهکار های جامع محافظت و انواع جراحی های دندان و لثه، در مسیر رضایت مشتریان خود می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

53 + = 57