درد جراحی لثه چگونه است؟

درد جراحی لثه چگونه است؟

جراحی لثه درد دارد ؟ قبل از تشخیص اینکه شما نیاز به جراحی لثه خواهید داشت،قاعدتا دچار درد هایی مقطعی و غیر یکنواخت در هر ردیف از لثه های خود دارید.التهاب و به اصطلاح باد کردن لثه و گاهی خونریزی مکمل این درد ها خواهد شد.این درد ها و گاها خونریزی های زیر لثه ای آنقدر ادامه دار می گردد که ناچارا به یک جراح لثه مراجعت خواهید کرد.در این حالت لثه هایتان بسیار حساس شده اند و با کوچک ترین برخورد زبان یا اشیاء خارجی تحریک شده و خونریزی و یا درد شروع می گردد.عمده بروز این مشکل پلاک های میکروبی هستند.قاعدتا اگر شیوع پلاک های میکروبی از حدی بیشتر باشد دندانپزشک تشخیص به جراحی خواهد داد.اما اگر عامل التهاب در حالتی پیشرفته نباشد،درمان می تواند با روش های دارویی انجام پذیرد.لازم به ذکر است که درمان دارویی شامل ترکیبی از آنتیبیوتیک ها و رژیم غذایی و همچنین دهان شوی های فلوئور دار می باشد.

بهترین دندانپزشک در تهران

آیا جراحی لثه درد دارد؟

آرام کردن درد قبل از جراحی لثه

قبل از اعمال جراحی بر روی لثه هایتان،باید در نظر داشته باشید درد جزء اجتناب ناپذیر این فرآیند می باشد.برای آرام کردن این درد تا فرا رسیدن موعد جراحی می بایست دردتان را به روشی غیر مضر آرام کنید.اما در این مورد معمولا استفاده از دارو ها و کپسول های مسکن مانند ژلوفن و یا ایبوپروفن می تواند اثر بخش باشد.اما این روش آرام کردن درد مادامی موثر واقع می گردد که باعث مقاومت آناتومی بدنتان نسبت به دارو های بی حسی نشود.حتما می دانید مصرف بیش از حد مسکن ها مقاومتتان را نسبت به بی حسی های موضعی افزایش خواهد داد.لذا همین امر می تواند باعث بروز درد بیشتری در حین جراحی می باشد(در صورت بیهشی موضعی و نه بیهوشی عمومی) .جدای از درد ها، مصرف بیش از حد قرص ها و داروهای مسکن به علت عوارض جانبی آن ها و اثرات منفی بر روی عملکرد دستگاه گوارش و کبد و معده و غیره توصیه نمی شود.پس چه باید کرد؟!

آرام کردن درد قبل از جراحی لثه

مسکن های جایگزین را امتحان کنید!

درمان های گیاهی و طبیعی در بیشتر مواقع جواب داده است.اینبار نیز کافیست این روش را امتحان کنید.اگر لثه هایتان ملتهب است و به صورتی غیر طبیعی قرمز شده لطفا کمی آب را به همراه آبلیمو و نمک ترکیب کنید و در فضای دهانتان بچرخانید.نمک می تواند لثه را قوی تر کند.به علاوه خواص قلیایی خود را بر روی سطح لثه پخش خواهد کرد.این خاصیت قلیایی باعث می شود مواد اسیدی کمتر به لثه برسند.مواد اسیدی روند نرم شدن و خونریزی و التهاب لثه را بیش از پیش اقزایش می دهند.در نتیجه استفاده از آب نمک لثه های شما قوی تر شده و درد ها کمی ارام خواهند گرفت.

لیمو : همچنین لیمو و یا آبلیمو دارای موادی به نام لیمونید ها هستند که ضد التهاب لثه می باشند.لیمو ها به داشتن منابع ویتامین c معروفند و ویتامین c خاصیت انتی اکسیدانی دارد که موجب کمک رسانی به سیستم ایمنی بدن خواهد شد.در بعضی مواقع ممکن است اینکار از نظر یک متخصص ایمپلنت یک اشتباه تلقی شود و به دندان ها آسیب بزند.

لیمو التیام بخش درد لثه

میخک : از آن دسته گیاهانیست که خاصیت ضد التهابی و ضد خونریزی خواهد داشت و باعث منعقد شدن خون خواهد شد.انعقاد خون می تواند خونریزی را قطع کند و از بروز آن تا حدی جلوگیری نماید.گیاه میخک را می توانید بر روی نقاط ملتهب لثه فشار دهید تا جایی شیره آن به طور کامل با لثه هایتان در تماس باشد.روغن این گیاه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

میخک التیام بخش درد لثه

یخ :همچنین برای کاهش درد هنگام خواب می توانید از مقداری یخ خرد شده استفاده کنید.یخ می تواند منطقه حاوی درد را تا مدتی بی حس کند و در نتیجه درد کمتری را متحمل شوید.

یخ کاهش لثه درد

درد جراحی لثه چگونه است؟

اگر بخواهیم در یک جمله به این سوال که آیا جراحی لثه درد دارد؟ پاسخ دهیم باید بگوییم در 99 درصد مواقع به هیچ وجه!داروهای بیحسی که در خلال انجام جراحی به ناحیه لثه تان تزریق می گردد به طور کامل حس هرگونه دردی را خنثی می نماید.در یک درصد مواقع ممکن است درد بسیار خفیفی در ناحیه جراحی احساس کنید.آن هم به علت اینکه یا داروی بیحسی در حد نیاز به شما تزریق نشده است و یا ممکن است بدنتان به دارو های بی حسی مقاومت نشان دهد.اپی نفرین از رایج ترین داروهای بی حسی موضعی می باشد.

بعد از جراحی لثه درد چگونه است؟

خب قطعا حین جراحی لثه های شما زخم هایی برداشته و دچار تنش های مستقیم و غیر مستقیم شده است.وقتی اثرات بی حسی تمام می گردد،وضعیت عصبی بدن به حالت ابتدایی باز می گردد و به مغزتان پیام های درد حاصل از زخم های لثه هایتان را خواهد داد.اما نگران آن نباشید!پزشکتان حتما برایتان مسکن هایی را تجویز می کند تا درد هایتان را از بین ببرد.البته غیر از درد های پس از جراحی و در صورت عدم استفاده از بخیه جذبی ،باید بخیه های روی لثه هایتان را بکشید!این امر کمی متحمل درد می باشد که البته باید آن را تحمل کنید.

مراقبت های پس از جراحی لثه

پس از جراحی و به محض از بین رفتن درد،سعی کنید به تجویز دکتر مسکن مصرف کنید.سوای خواصیت ضد درد مسکن ها کمک می کنند التهابات لثه شما هر چه زودتر رو به بهبود برود.این کار را تا سه روز بعد از اعمال جراحی انجام دهید تا به طور کامل از التهابات لثه هایتان خلاص شوید.

مسکن های درد لثه

پس از جراحی به شما پک های یخ کوچک داده می شود.وظیفه اصلی پک های یخ آنست که در حین خونریزی لثه هایتان از شدت آن می کاهد و تورم و درد را در ناحیه لثه می کاهد.

پس از انجام جراحی،حدالمکان تا دو ساعت چیزی نخورید و پس از آن می توانید از شیر و یا سوپ سرد به عنوان تغذیه استفاده نمایید.دقت داشته باشید که تا دو روز بعد از خوردن هرگونه غذای سفت و گرم و یا داغ صرف نظر کنید.اینکار به شدت لثه ها را تحلیل برده و روند درمانی شما را به تاخیر خواهد انداخت.علاوه بر آن بروز درد هنگام انجام این عمل قطعیست.

چند روز پس از گذشت عمل می توانید دهانتان را با آب ولرم و نمک بشوئید.

در نظر داشته باشید که تا یک هفته پس از عمل از هرگونه فعالیت سنگین بدنی (به علت بالا رفتن ضربان قلب و پمپاژ بالای خون و آسیب به بخیه ها) پرهیز کنید.

اگر سیگاری هستید لازم است تا یک هفته پس از جراحی سیگار نکشید و برای اطمینان از تغذیه مناسب،حتما با یک دندانپزشک خوب مشاوره کنید.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

2 + 6 =