جراحی لثه چطوریه

جراحی لثه چطوریه ؟

جراحی لثه چطوریه

پریودنتال و یا جراحی لثه شامل درمان به وسیله ی جراحی هر نوع بیماری مربوط می باشد.به طور مثال ژنژویت (آسیب ناشی از باقی ماندن جرم های دندان به مدت زیاد که باعث بروز التهاب می گردد) و پریودنتیس (در اثر درمان نکردن ژنژویت بیماری پریودنتیس بوحود می آید که به بافت اطراف دندان آسیب می رساند) در حالت حاد،نیاز به پریودنتال خواهند داشت.اما در ادامه به این موضوع می پردازیم که جراحی لثه چطوریه و چگونه انجام می شه؟اما پیش از آن باید بدانید که بیماری های لثه چگونه بوجود می آید؟

جراحی لثه چیست؟

بیماری های لثه از کجا بوجود می آیند؟

همه چیز از پلاک های بی رنگ میکروبی شروع می گردد!بر خلاف باور بسیاری از افراد که فکر می کنند همه ی مشکلات مربوط به لثه هایشان مربوط به پروسه ژنتیک است،علت التهاب دندان و لثه در بسیاری از مواقع می تواند پلاک های میکروبی باشد.اما پلاک های میکروبی چیستند؟!

پلاک میکروبی :

پلاک میکروبی ماده ای بدون رنگ است که بر روی لثه ها و دندان ها می ماند و از باکتری های ناشی از حفره دهان تشکیل شده است.این ماده در اثر نزدن مسواک و عدم استفاده از خمیر دندان در مدت زمان بیشتری روی دندان ها و لثه می ماند و باعث بروز بیماری های ناشی از لثه می گردد.مواد سمی ناشی از پلاک های میکروبی باعث پوسیدگی دندان و تورم و التهاب لثه ها می شوند.سمی ترین ماده ای که از پلاک میکروبی می تواند ترشح شود آندوتوکسین می باشد.ترشح مدام آندوتوکسین ها می تواند باعث التهاب لثه و بیماری های پیشرفته لثه باشد که حتما نیاز به جراحی دارند.

پلاک های میکروبی

بیماری های لثه به طور کلی چند دسته اند؟!

بیماری های لثه به طور کلی به دو دسته ژنژیویت و پریودنتیت تقسیم می گردند.اما در ادامه هرکدام از بیماری های ذکر شده را به شما معرفی خواهیم نمود.

ژنژیوت Gingivitis :

ژنژیوت

میکرو ارگانیسم ها به تدریج در لثه التهاب و تورم ایجاد میکنند و پس از مدتی نشانه های ژنژیوت ظاهر می گردد!

از نشانه های بارز ژنژیوت می توان به

  • تورم و باد کردن گوشه های لثه
  • خونریزی و درد ناشی از تورم
  • خارش لثه به طور مداوم
  • بروز بوی نا مطبوع محسوس از لثه

پریودنتیت periodontitis :

جراحی لثه

نوع پیشرفته ژنژیوت می باشد که در اثر گذشت زمان و عدم درمان پیشرفته تر و با علائم شدید تری بروز می دهند.مدتی پس از ابتلا به پریودنتیت لثه به صورت شدید ملتهب شده و کم کم و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از دندان ها جدا خواهد شد.پس از این فرآیند داخل لثه های جدا شده باکتری و پلاک های میکروبی اجتماع خواهد کرد و این بیماری رو به شدت می رود.در این حالت استخوان های دندان ها تحلیل می رود.به این فرآیند همچنین پیوره نیز می گویند.

جراحی لثه چگونه است؟

جراحی لثه فرآیندیست که به فراخور حالتی که لثه هنگام هر گونه بیماری به خود می گیرد می تواند تغییر کند.انواع جراحی های لثه در ادامه ذکر شده است.

  • جراحی پیوند لثه
  • جراحی فلپی لثه
  • لثه برداری
  • جراحی ترمیم پلاستیک لثه
  • جراحی زیبایی لثه

جراحی پیوند لثه :

در این حالت احتمالا لثه بیمار به طور کلی تحلیل رفته است و لثه ها دیگر قدرت نگه داشتن دندان ها را ندارند.در این حالت لثه به طور کامل کاربری خود را از دست داده است و هدف از جراحی آن تجدید و ترمیم لثه هاست.در حین این جراحی پزشک متخصص نقاطی از لثه را که نیاز به ترمیم دارند را مورد توجه قرار می دهد و لایه رویی آن را بر می دارد.پس از این امر امکان تمیز کردن و پاکسازی قسمت های اشغال شده توسط باکتری ها وجود دارد.این عامل با استفاده از داروهای آنتی باکتریال امکان پذیر می باشد.

جراحی فلپی لثه :

این روش برای لثه هایی انجام می گیرد که وجود پاکت های باکتری در عمق بیش از 5 میلیمتر باشد.جراحی فلپی به این گونه است که پزشک با استفاده از برش هایی که روی سطح لثه میزند لثه را از دندان جدا می کند و سپس اقدام به تمیز کردن توده های باکتری خواهد کرد.

لثه برداری :

در این حالت در صورت وجود بافت های اضافی در سطح لثه،متخصص پریودنتیست آن را بی حس کرده و لایه اضافی را برای دسترسی بهتر به نقاط آسیب دیده برش می دهد و آن را جدا می نماید.

جراحی ترمیم پلاستیک لثه :

این نوع از جراحی لثه برای عزیزانیست که قسمتی از لثه آن ها از روی دندانشان کنار رفته است و یا لثه های آن ها دچار عقب رفتگی شده باشد.در این گونه از موارد جراحی ترمیم پلاستیک لثه انجام می گیرد.در این جراحی از پیوند لثه با استفاده از بافت های سقف دهان استفاده نمود.

جراحی زیبایی لثه :

این نوع از جراحی لثه همانطور که از نامش پیداست برای بهبود بخشیدن به لبخند لثه ای مناسب است و بیشتر جنبه زیبایی خواهد داشت.عقب رفتگی و از دست دادن فرم لثه ها را می توان با این عمل جراحی بهبود بخشید.باز هم با استفاده از بافت سقف دهان می توان لثه ها را با این عمل جراحی در کنار یکدیگر قرار داد!

بهترین دندانپزشک در تهران !

کلینیک پرند کشاورزی ، دندانپزشک و متخصص جراحی لثه و متخصص ایمپلنت در تهران آماده خدمت رسانی به مراجعان عزیز می باشد.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

87 − = 83