رابطه استرس و دندان درد

رابطه استرس و دندان درد

آیاتا به حال دچار دندان درد شده اید؟ یکی از آزار دهنده ترین و غیر قابل تحمل ترین دردها درد دندان می باشد، که تقریبا همه انسانها در طول زندگی حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند. اما دلایل دندان درد چه چیزهایی می باشند؟ آیا فقط پوسیدگی، سوراخ شدن دندان، عفونت و … باعث دندان درد می شوند یا دلایل دیگری هم وجود دارد؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید فقط مشکلات فیزیکی باعث ایجاد درد نمی شوند، گاهی اوقات استرس ها و تنش ها هم دلیلی برای ایجاد درد می باشند. آیا می دانید رابطه استرس و دندان درد چیست؟ تنش و استرس به روش های مختلف بر روی احساس درد تاثیر می گذارند. اینکه استرس دلیلی برای درد دندان است یا خیر، مسئله ای می باشد که ذهن بسیاری از متخصصان دندانپزشکی  را به خود درگیر کرده است.

دندان‌درد عصبی چیست؟

گاهی اوقات برخی بیماران به دندانپزشک مراجعه می کنند و از درد دندان شکایت می کنند، معمولا در اکثر مواقع دلیل دندان درد مشخص می باشد و پزشک به سادگی دلایل درد را تشخیص می دهد، در واقع استرس و مشکلات عصبی به تنهایی دلیل درد نیستند، اما می توانند در شدت درد تاثیرگذار باشند.  البته استرس بیشتر بر روی فاکتورهای التهابی تاثیر می گذارد. در ادامه این مطلب می خواهیم جزئیات بیشتری در رابطه با دندان درد عصبی برای شما ذکر کنیم.لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درد چیست؟

آیا می دانید درد چیست؟ لازم می دانم قبل از آنکه جزئیات رابطه استرس و درد را برای شما شرح دهم، کمی درباره ماهیت درد با شما صحبت کنم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درد دارای ماهیتی بسیار پیچیده است. شاید بسیاری از افراد تصور کنند که درد فقط دارای بعد فیزیکی است، اما در واقع درد فقط دارای یک بعد فیزیکی نیست، و صرفا یک انتقال پیام ساده از مبدا (محل درد) به محل تفسیر درد (مغز) نیست. در مسیر انتقال احساس درد، اتفاقات زیادی می‌افتد. گاهی  ممکن است احساس درد در مبدا، مسیر انتقال یا در محل‌های تفسیر درد در مغز  دچار تغییر و تحول شود.

درد و استرس

همانطور که گفتیم، استرس دلیل قطعی درد نیست و به شیوه های مختلف بر احساس درد تاثیر می گذارد، در واقع استرس بیشتر بر فاکتور های التهابی تاثیر می گذارد و شدت و میزان ترشح را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته مهم تر آنست که تاثیر استرس بر افراد مختلف و میزان درد آن ها متفاوت است، حتی گاها مشاهده شده برخی افراد در دوران استرس درد کمتری را احساس کرده اند. بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که استرس به تنهایی دلیلی برای احساس درد نیست، اما می تواند در شدت درد تاثیر گذار باشد.

 استرس علاوه بر اینکه می تواند برالتهابات تاثیر گذار باشد، می تواند سبب افزایش حرکات سایشی دندان ها و فشار روی دندان ها شود، بسیاری از افراد تحت تاثیر استرسی که دارند دچار دندان قروچه می شوند که نتیجه همه اینها احساس درد در دندان ها و مفاصل فک می باشد.

 

دندان درد های غیر دندانی کدامند؟

همانطور که ذکر کردیم گاهی اوقات استرس سبب ایجاد فشار بر روی فک ها و دندان ها و یا حرکات فرسایشی برای دندان ها می شود که نتیجه آن درد مفاصل فک و صورت می باشد. در واقع گاهی اوقات درد در مفاصل صورت می باشد تا دندان ها، اما ما حس می کنیم که دچار دندان درد شده ایم، این دردها دردهای غیر دندانی می باشند. درد های غیر دندانی جزء شایع ترین دردها می باشند، که اشکال متنوعی هم دارند. یکی از بیماری هایی که ممکن است، دندان درد غیر دندانی ایجاد کند، میگرن می باشد، در واقع میگرن یکی از بزرگترین مقلدان دندان درد می باشد.

یا آنژین صدری که به صورت درد دندان در فک پایین حس می شود با استرس آغاز  یا تشدید می شود.

در برخی موارد استرس سبب ایجاد سر درد می شود و همانطور که بیان کردیم بعضی از سر دردها مانند میگرن مقلد درد دندان می باشند.

درد های نوروپاتیک و سایکولوژیک هم با استرس رابطه مستقیمی دارند و در واقع در حضور استرس تشدید می شوند که می توانند یک منشا برای دندان درد های غیر دندانی باشند.

انواع دندان دردهای عصبی کدامند؟

  • دندان قروچه

یکی از شایع ترین نوع دندان دردهای عصبی دندان قروچه می باشد، دندان قروچه معمولا در شب اتفاق می افتد، بسیاری از افرادی که دندان قروچه دارند متوجه آن نمی شوند، آنها پس از آنکه از خواب بیدار می شوند دچار درد در مفاصل فک و دندان ها می شوند، البته دندان قروچه ممکن است در طول روز هم سراغ افراد بیاید. دندان قروچه در گذر زمان سبب از بین رفتن مینای دندان و یا حتی شکستن دندان می شود.

  • وسواس دندان درد

بسیاری از افراد مشکلات مربوط به دندان ندارند، اما چون دچار وسواس فکری در رابطه با دندان هایشان هستند، احساس درد در دندانهایشان می کنند. این افراد تا حدی مراقب دندان هایشان هستند، که احتمال آسیب رساندن به دندان هایشان وجود دارد.

  • اضطراب و خشکی دهان

اضطراب مستقیما دندان ها را تحت تاثیر قرار نمی دهند، اما می تواند مشکلاتی برای سلامت دندان ها ایجاد کند. برای مثال اضطراب می تواند سبب خشکی دهان و کاهش ترشح بزاق در دهان شود که نتیجه آن از بین رفتن سلامت دندان ها و احساس درد در دندان ها می باشد.

در مطلب امروز ما تمام تلاش خود را کردیم تا رابطه بین دندان درد و استرس را برای شما توضیح دهیم، توصیه ما به شما آنست که در صورتیکه دچار دندان درد شدید در اولین گام به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا علت درد شما را پیدا کند،زیرا همانطور که گفتیم در اکثر مواقع درد دندان شما دلیل دارد و استرس تنها در میزان درد تاثیر می گذارد.

از اینکه تا انتها این مقاله ما را همراهی کردید، از شما سپاسگذاریم. امیدواریم که این مقاله مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

+ 1 = 3