بازسازی دندان و خدمات ترمیمی

در ترمیم دندان ماده  بازسازی کننده در بین دیواره‌های باقیمانده دندان قرار می‌گیرد و منجر به مقاومت دندان در مقابل شکستگی دندان شده که در نتیجه ظاهری زیبا به دندان‌ها می‌دهد.

 درمان با روکش زمانی انجام می‌شود که تاج دندان دچار تخریب ناشی از پوسیدگی، ضربه و شکستگی در بعد از درمان ریشه شده باشد.

هرچه درمان‌های ترمیم و روکش‌گذاری دندان با دقت و مهارت زیاد انجام گیرد عمر آن طولانی‌تر می‌شود، دوام بیشتر روکش به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بستگی دارد.

عمر روکش‌ها به نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، استحکام دندان و غلظت فلوراید آب بستگی دارد.

مهم‌ترین نکته میزان استفاده از کربوهیدرات‌ها یعنی شیرینی و تنقلات است. طبیعی است که هر چه از مواد قندی در روز بیشتر استفاده شود، دندان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد.

دو دلیل اصلی پوسیدگی و خرابی دندان باکتری‌هایی است که در دهان وجود دارند و مصرف مواد غذایی قندی است.

 دندانپزشکان دندان‌ها را با مواد ساخته شده از ترکیب‌های کلسیم و سیلیکون پر می‌کنند.

دندان با لایه سختی به نام مینا پوشیده و محافظت می‌شود اما باز هم ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند وارد آمدن نیروهای شدید یا ضربه‌های ناگهانی یا پوسیدگی گسترده دچار آسیب شده و بخشی از ساختار آن تخریب شود. در چنین شرایطی باید دندان با درمان‌های دندانپزشکی متناسب با شرایط، ترمیم شود.

 در صورتی که دندان به هر دلیلی دچار شکستگی، ترک ‌خوردگی شده یا لب پر شده باشد، باید هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کرد. در غیر این صورت آسیب گسترش یافته و ممکن است دندان عفونت کند.

 در صورتی که دندان آسیب دیده در ناحیه جلوی دهان و در معرض دید قرار داشته باشد احتمالا دندانپزشک برای ترمیم آن از مواد همرنگ دندان به نام رزین کامپوزیت استفاده می‌کند. به این درمان باندینگ گفته می‌شود. در صورتی که بخش بزرگی از دندان شکسته باشد خواه علت آن وارد آمدن ضربه و یا پوسیدگی گسترده باشد، بخش‌های آسیب‌ دیده تراشیده شده و روی ساختار باقیمانده دندان کلاهکی به نام تاج مصنوعی یا روکش قرار می‌گیرد. روکش کاملا شبیه تاج طبیعی دندان بوده و از نظر زیبایی و عملکرد در واقع جایگزین آن می‌شود تا از ساختار باقیمانده دندان محافظت کند.

در صورتی که تمامی سطح روی دندان شکسته باشد اما هنوز ریشه سالم باشد، دندانپزشک ممکن است عصب‌‌کشی انجام داده و از یک میله یا پست برای تقویت دندان استفاده کند.

 لمینیت یا ونیر در صورتی که دندان جلویی ترک خورده یا لب پر شود، می‌توان آن را با لمینیت یا ونیر ترمیم کرد.  در صورتی که شکستگی دندان بزرگ باشد و به بخش مرکزی دندان که به آن پالپ گفته می‌شود برسد باید عصب‌‌کشی انجام داد. از روکش دندان برای ترمیم و پوشش کامل دندان‌های پوسیده و خالی شده مثل روکش دندان عصب‌کشی شده استفاده می‌شود.

احتمال شکستگی در دندان ریشه پرشده از دندان سالم بیشتر است، بنابراین ممکن است دندانپزشک شما برای محافظت از آن یک تاج روی دندان شما قرار دهد.

در برخی موارد ممکن است دندان پرکرده تیره به نظر بیایید مخصوصا اگر دندان به خاطر آسیب‌هایی ازجمله ضربه دیدن مرده باشد. راه‌های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که دندانپزشک شما می‌تواند برای سفید کردن دندان شما به کار بگیرد.در بعضی موارد دندان کاملا پوسیده و استفاده از روش های همچون ایمپلنت یا کاشت دندان،مقرون به صرفه تر می باشد.

در درمان ریشه دندان از روش‌ها و دستگاه‌های جدیدی استفاده می‌شود که جای نگرانی نیست و افراد باتوجه به پزشک متبحر می‌توانند به درمان ریشه‌های دندانی خود بپردازند و بازسازی دندان را به راحتی انجام دهند.